Ausztrál nagydíj - Versenyelőzetes

2019.03.16

Két szezonon át a ,,Vajon ki nyer?" című rovatunkkal vezettük fel a Forma-1-es nagydíjakat, idén azonban úgy éreztük, hogy változtatnunk kell, így ebben az évben teljesen más módon harangozzuk be a futamokat. A szezon első futamát ezúttal is Ausztráliában rendezik. A verseny magyar idő szerint 6:10-kor rajtol és az M4 Sport élőben közvetíti.

Az időmérőn:

A kvalifikáción Lewis Hamilton volt a leggyorsabb. Az ötszörös világbajnok brit csapattársára, Valtteri Bottasra valamivel több mint 1 tizedet vert, Vettelt ugyanakkor 7 tizeddel utasította maga mögé. A negyedik legjobb időt Verstappen autózta, Leclerc pedig az ötödik helyről várhatja az indulást. A nap negatív meglepetése volt, hogy a Red Bullt vezető Pierre Gasly, már a Q1-ben elvérzett, s csak a  17., helyről startolhat. A középmezőny legjobb autójának egyelőre a Haas tűnik. Grosjean a 6., Magnussen a 7. rajtpozíciót szerezte meg. rajtuk kívül még Lando Norris, Kimi Räikkönen és Sergio Perez fért be a top 10-be.

Tények a futamról:

- Lando Norris, George Russell és Alexander Albon is először rajtol el a királykategóriában.

- Robert Kubica legutóbb 3045 napja áll rajthoz Forma-1-es futamon. A lengyel 2010 november 14-én az Abu-Dhabiban rendezett szezonzárón vett részt utoljára a királykategóriában. Holnap pedig végérvényesen visszatér.

- 1996 óta Charlie Whiting indította útjára a futamokat, holnap azonban ezt már nem teheti meg. A versenyigazgató pénteken hunyt el tüdőembólia következtében, 66 éves volt. Az utódja Michael Masi lesz.

- 60 év után újra pont jár a leggyorsabb körért. Legutóbb 1959-ben kapott pontot a leggyorsabban körbeérő versenyző. A jelenlegi szabály szerint ezért az egy pontért csak a legjobb 10-ben záró pilóta versenghet, így akarják elkerülni a versenyvégi indokolatlan bokszkiállásokat.

Mit várunk a versenytől?

A tesztek alapján a Ferrari volt a legbizakodóbb, azonban Melbourneben egyelőre Hamilton jó formán tönkre veri a vörösöket. A győzelem legfőbb várományosa így a címvédő, de Vetteléket sem kell leírnunk, ugyanis a versenytempóról még nincs képünk. Az egyértelműnek tűnik, hogy továbbra is 3 csapat pilótái lehetnek versenyben a győzelemért. A középmezőny meglehetősen szoros, jelenleg a Haasnak van talán egy minimális előnye, de ez tavaly is meg volt nekik itt, Ausztráliában, pontokra váltani azonban két banális hiba miatt nem tudták.

A hétvége meglepetésembere lehet: Lando Norris

A mezőny legfiatalabb pilótája fantasztikusan kezdte Forma-1-es pályafutását. Sokan már a Q1-ben a kiesők közé várták, Norris azonban még a Q3-ba is bejutott, s a 8. rajtkockát szerezte meg élete első időmérő edzésén. Remek szereplésének külön értéket ad, hogy ezen a pályán még soha korábban nem versenyzett és jóval tapasztaltabb csapattársa, Carlos Sainz csak a két harmatgyenge Williamst tudta legyőzni, s a 18. helyről indul majd. Norrisnak pokolian nehéz dolga lesz holnap, ha megakarja tartani a rajtpozícióját, de már egy pontszerzés is fantasztikus debütálás lenne ezzel a Mclarennel.